top of page

Odvolání Klempíře valného smyslu nedává

  • jsou
  • před 6 dny
  • Minut čtení: 2

Oto Klempíř , ministr kultury je na odstřel , vypadá to. A to údajně kvůli zpackanému zákonu o veřejnoprávních médiích.


Klempíř , pokud to dobře chápu , dostal za úkol "zprocesovat" politické rozhodnutí o změně financování České televize a Českého rozhlasu. Předložil zákon, který televize a rozhlas okamžitě rozcupovaly. Pustila se do něj ( do toho zákona i do Klempíře) i opozice a část koalice.


Což se dalo očekávat . Nevím proč ho to tak překvapuje.

Ostatně mediální tlak na politiky je poměrně mocný. Z historických důvodů se domnívají, že podpora či nepodpora České televize je pro jejich politický život klíčová. Ostatně kdysi to tak bylo. Když jsem začínal s politikou na Barrandově někdy v roce 2017 , komerční televize se politikou nezabývaly, Barrandov byl první z nich a Česká televize dominovala. Sociální sítě byly de facto v plenkách a jejich politický dosah byl velmi malý. To je již všechno jinak.


To že , z nepochopitelných důvodů , se považuje nezávislost veřejnoprávních médií za přímo spojenou se způsobem jejich financování je absurdní. To říkám dlouhodobě. Možná si mnozí pamatujete hysterii České televize když jsem si dovolil někdy v roce 2017 nebo 2018 kritizovat ve svém pořadu Kauzy začerněné smlouvy , absurdní ceny atd....


Jestli bude televize placená z koncesionářské daně nebo ze státního rozpočtu je úplně jedno. Televize má totiž jedno specifikum - dokáže spotřebovat jakékoliv množství peněz. Jakékoliv. Pokud někdo neřekne " stop , tohle už nejde".

No , musí se říci co televize nesmí vyrábět a za co nesmí utrácet. Jinak požadavky na větší množství peněz nikdy neskončí. A politika věru není příliš nákladná. A do toho co se má nebo nemá říkat ve zpravodajských nebo publicistických pořadech , do toho politikům nic není.

Jiná věc je jestli se musí vyrábět nekonečné krimi seriály , ano i Stardance , jestli se musí koprodukovat nekonečné množství pitomých filmů z rozpočtu České televize atd atd.

K tomuto rozhodnutí se musí odhodlat politici. A pokud se neodhodlají, tak celý manévr nemá smysl a karavana pojede dál. A obětování Klempíře je jen takové symbolické gesto. Ostatně Klempíř zákon sám nepsal. Na to má aparát ministerstva , že. Možná pomsta úředníků ? :o)))

 
 
 

Komentáře


bottom of page